Wakacyjne Rkatsiteli – Winny Wtorek 18.08.2015

Wybór win gruzińskich na Lipowej jest całkiem spory. Nawiązań do kultury gruzińskiej, również nie brakuje. To co zwisa z górnej półki to tradycyjna czurczela (orzechy zatopione w soku winogronowym).

Wakacje, w tym roku, spędziłem w Gruzji. Wcale nie zamierzałem tam zwiedzać winnic, czy też zaglądać do kwewri. W planach były wycieczki na kaukaskie szczyty, w tym zdobycie popularnego Kazbeku. Pogoda oczywiście namieszała w planach i na dwa dni znalazłem się w Kakhetii, będącej najważniejszym regionem uprawy winorośli w tym kraju. Jak się okazuje, w Gruzji i dzięki Gruzinom nie ma rzeczy niemożliwych. Dosłownie w kilka chwil udało się zorganizować wizytę w winiarni, jednego z najbardziej cenionych na świecie twórców win z kwewri – Niki Bakhia. Wrażenia z tej wizyty, opisywałem już na blogu tutaj.

Powinienem wtedy przywieźć od niego wino Tarieluna, zrobione w 100% ze szczepu Rkatsiteli. W końcu, jak pisze Wojciech Bosak, to właśnie białe wino z kwewri, jest wykonane tą antyczną i niepowtarzalną metodą. Czerwone, to tylko próba naśladownictwa, odtworzenia stylu. Wina niestety nie przywiozłem, na szczęście w Krakowie można znaleźć wina Niki (i cały szereg innych doskonałych win gruzińskich) w portfolio importera Krako Slow Wines.

Niedawno, na Winicjatywie, rozgorzała dyskusja nt. sensowności użycia kwewri. Napiszę krótko bull shit. Takie wina, jak robi Nika Bakhia sprawiają, że szczękę zbiera się z podłogi, z wrażenia. Zwłaszcza jeśli zobaczy się w jakich warunkach, te wina powstają i jaka jest skala tej produkcji.

Wino degustowałem w ramach inicjatywy Winne Wtorki, dzięki uprzejmości Krako Slow Wines.

Przed wejściem do wine baru Krako Slow Wines można również dobrze zjeść, po gruzińsku, w kaukaskim grillu prowadzonym przez Pavla Portoyana.

*Z góry przepraszam, za dość duże zakłócenia w dźwięku. Wynika to ze sporego ruchu w Wine Barze przy Lipowej, pomimo dość wczesnej pory, co akurat cieszy.

Pozostali blogerzy chwalą się następującymi, wakacyjnymi zdobyczami:

1. Winniczek

2. Przy winie

3. Zdegustowany

4. Blurppp

5. Nasz Świat Win

6. Italianizzato

7. Kobiety i Wino

8. Sstarwines

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>