Winny Wtorek 01.09.2015 – słodkie pozdrowienia z Sycylii.

Wakacje się skończyły, ale wciąż przewijają się w naszych Winno-wtorkowych rozważaniach tematy związane z latem, czy też panującą dookoła aurą. Tym razem w ramach blogerskich inspiracji zostaliśmy zaproszeni do otwierania win z południa Włoch. Kiedy kilka lat temu odwiedziłem słoneczną Italię, to Włosi z północnych regionów, wszystko co na południe od Rzymu nazywali Afryką. Czy tak zostało im do dzisiaj, nie wiem, jednak z winami z tamtych okolic mam pewien problem. O ile północ w postaci Piemontu czy Górnej Adygi jest dla mnie interesująca i warta eksploracji, o tyle południe z przegrzaną Apulią, ciężkim Primitivo i często zbyt jednowymiarowym sycylijskim Nero d’Avola, nie rozpala w żaden sposób mojej wyobraźni. Oczywiście istnieją szczególne i chlubne wyjątki, od tego bardzo jednostronnego i pewnie krzywdzącego uogólnienia.

Postanowiłem pójść pod prąd i spróbować wzmacnianego, białego wina z zachodniej części Sycylii – Marsali. Producent to Cantina Pellegrino, a wino klasy Superiore zrobiono z 3 typowych dla tej wyspy białych odmian – Cataratto, Grillo i Inzolia. Jak wypadł ten złoty deser, w płynie, zobaczcie na filmie:

Wino degustowałem w ramach inicjatywy Winne Wtorki w Wine Barze Stoccaggio w Krakowie i tam pytajcie, o tą Marsalę.

Co raz więcej blogerów bierze udział w Winnych Wtorkach, co oczywiście niezmiernie cieszy. Skonfrontujcie więc, jak temat południa Włoch zinterpretowali pozostali uczestnicy akcji:

1. Winniczek

2. Zdegustowany

3. Sstarwines

4. Italianizzato

5. Blurppp

6. Nasz Świat Win

7. Kobiety i Wino

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>