O mnie

Winem interesuję się od lat. Przygodę z rieslingiem zacząłem parę lat temu w Niemczech, u wujka, który dysponował solidną piwniczką. Uważał, że riesling, a zwłaszcza ten mozelski jest najważniejszym i najdoskonalszym z białych szczepów, oferującym niezwykle bogate spektrum doznań i wariacji. Później przyszło zainteresowanie innymi winami, wieloma regionami, ale zawsze wracałem do rieslinga. Pewnego dnia razem z przyjacielem zaczęliśmy importować wino z Doliny Mozeli. Poznaliśmy tam wielu wspaniałych ludzi, pełnych pasji winiarzy, tych na samym szczycie mozelskiej wirtuozerii i tych bardziej klasycznych, często idących pod prąd zmieniających się mód i trendów. Poczuliśmy te miejsca gdzie dojrzewa najlepszy riesling.

Ten blog nie jest i nie będzie tylko o rieslingu, choć przyznaję że szczep ten zawsze był i pewnie jeszcze długo będzie centrum moich winiarskich inspiracji. Chciałbym móc przybliżyć Wam ten piękny i ciekawy świat win pełnych elegancji, które z wiekiem nabierają jeszcze więcej uroku, co jest ewenementem wśród białych odmian. Nad Mozelą działa ok. 4500 winogrodników i winiarzy, większość tamtejszej uprawy to właśnie riesling, a każda jego butelka to inna historia i inne wino, choć z tego samego szczepu. To właśnie w rieslingu urzeka być może najbardziej, różnorodność. Postaram się wyjść także poza ramy rieslinga i maleńkiej środkowej Mozeli (terenu wokół Bernkastle-Kues) i szerzej spojrzeć na fenomen aromatów i smaków wina.

Oprócz wina lubię dobrą kuchnię, warzę w warunkach domowych piwo, wspinam się w skałach i na panelu, a także interesuję się biologią molekularną. Życie jest za krótkie, żeby mogło być nudne :) Zapraszam do lektury i komentowania.

Szymon Rzeźniczek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>